Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı’na Aastra MX-ONETM IP telefon sistemi kuruldu
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı’na Aastra MX-ONETM IP telefon sistemi kuruldu

Aastra MX-ONETM sisteminin üst düzey IP Telefon özellikleri sayesinde, KOM Daire Başkanlığı personeli, Türkiye’nin herhangi bir noktasından sistemin tüm servislerine erişebiliyor ve gizlilik arz eden görüşmeleri kendi data ağı üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı, 81 il ve ilçedeki KOM birimlerinin IP Telefon altyapısına geçme kararı almasından sonra, her biri alanında uzman üreticilerin ve bunların iş ortaklarının katılımıyla bir ihale gerçekleştirilmiştir. İhale değerlendirme süreçlerinin sonunda, Aastra MX-ONETM IP Telefon sisteminin kurulmasına karar verilerek uygulama sürecine geçildi.

EGM KOM Daire Başkanlığı, proje gerçekleştirilmeden önce, İl ve İlçelerde bulunan KOM Şube Müdürlükleri ile haberleşmesinde, Telekom altyapısını veya mevcut Emniyet hizmet binasındaki telefon altyapısını kullanıyordu.

Bu süreçte, şebeke yönetimi KOM Daire Başkanlığı teknik ekibi tarafından verimli bir şekilde yapılamadığı gibi, KOM Daire başkanlığı için çok önemli olan görüşme güvenliği de sağlanamıyordu. Lokasyonlar arasında hali hazırda bulunan KOM Daire Başkanlığı data altyapısını üzerine, IP Telefon sistemlerinin de kurulması ile, ücretsiz görüşme, güvenli ses şebekesi, sistem yönetiminin tek merkezden yapılabilmesi ve kullanıcılara üst düzey IP Telefon özellikleri sağlanarak iş süreçlerinin daha verimli hale getirilmesi projenin başlıca hedefleri arasındaydı.

Aastra MX-ONETM sisteminin üst düzey IP Telefon özellikleri sayesinde, KOM Daire Başkanlığı personeli, Türkiye’nin herhangi bir noktasından sistemin tüm servislerine erişebiliyor ve gizlilik arz eden görüşmeleri kendi data ağı üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Sistemin sağladığı esnek kullanım ve zengin özelliklerinin yanı sıra kablosuz DECT sistemi ile birlikte Kurum içindeki kişilere daha çabuk ve kolay ulaşılması sağlandı, aynı ekip içindeki kullanıcılar, ekibin diğer üyelerinin ulaşılabilirlik durumunu görebiliyorlar, bu sayede doğru iletişim aracı (sesli arama, e-posta veya mesajlaşma gibi) seçilebilmektedir. Proje alt yapısında, Kurum bünyesinde hali hazırda kullanılmakta olan data ağı üzerine kurulan IP Telefon trafiğinin taşınması, il ve ilçeler arasında yeni bir ses alt yapısı yatırımı yapmadan, yurt çapındaki tüm birimler arasında sağlıklı ses iletişimin yapılmasını sağlamıştır.

Haberleşme ağı üzerinde ücretsiz görüşme yapılması, tüm sistemlerin yönetiminin tek merkezden gerçekleştirilmesi, geniş sistem ve kullanıcı özelliklerinin sağladığı katkı ile personele ve bilgiye en kısa sürede erişilebilmesi, KOM Daire Başkanlığının iş verimliliğini arttırmıştır.

KOM Daire Başkanlığı, 2001 yılından beri Emniyet Genel Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlükleri binalarında başarıyla hizmet veren Ericsson Telefon Santral sistemlerinden dolayı Aastra markasının teknik kabiliyetlerini biliyordu. Aastra’nın Türkiye Distribütörü Ateksis’in yetkili iş ortağı ve sözleşmenin yüklenicisi Art Telekom ile projenin uygulama aşamasında destek veren diğer Ateksis yetkili iş ortakları Dengebir İletişim ve Delta İletişim, projede teknik kabiliyetlerini üst düzeyde kullanarak, KOM teknik ekibi ile birlikte uyum içinde bir çalışma sergilemiş, bu sayede söz konusu projenin benzerlerine nazaran çok kısa bir süre içinde başarılı bir şekilde tamamlamıştır.

Santral Sitemleri

3S Vision IP Kamera Sistemleri

Destek

Art Telekom San.Tic.Ltd.Şti.
Mutlukent Mahallesi Angora Bulvarı
Fesleğen Sokak No:7
Beysukent - ANKARA
Tel : +90 312 472 47 47
Faks: +90 312 472 91 86
Eposta: info@arttelekom.com.tr