Fiber Optik Kablo Çözümleri

Günümüzde; telekom, bilişim ve özel amaçlı genişband kullanan pek çok online ağ, kişi, şehir ve hatta ülkeleri biraraya getiren bir bilgi otoyolunda birleşmektedir. Bu durum tüm ağ kademelerinde neredeyse sınırsız bandgenişliği imkanı veren fiberoptik kullanımını gerektirmesine rağmen günümüzde uluslararası ve ulusal ağlarda fiberoptik kullanılmakta ancak bölgesel ve yerel ağlarda yeterince kullanılmamaktadır.

Bunun sonucunda; son kullanıcılar gerçek anlamda genişband kullanımına erişememekte, servis sağlayıcılar ise geleceğe dönük uygulama ve teknolojileri son kullanıcılara sunamamaktadır.

Avantajlar

Ölçeklenebilir, düşük maliyetli, esnek fiberoptik kablolama çözümleridir.

İhtiyaçlar doğrultusunda artan bandgenişliği ihtiyacını karşılayabilecek şekilde geliştirilmiştir.

Ribbonet; özellikle erişim ağları için geliştirilmiş üflemeli fiber çözümüdür. İhtiyaçlar doğrultusunda veya yeni kullanıcılar eklendiğinde mevcut kanal veya borular içerisine yeni optik fiber üflenerek sistem genişletilebilir. Ribbonet çözümünde kullanılan Ericsson patentli cihazlar sayesinde kurulum süresi geleneksel kurulum tekniklerine göre oldukça azalmaktadır.

Ericsson'un yeni çözümü Micronet hava üfleme tekniğiyle sağlanan bu esnekliği bir adım daha ileriye taşınmaktadır. Bir Ribbonet fiber ünitesi 1 ~ 12 fiber içerirken bir Micronet kablosu 72 fibere kadar çıkabilmektedir. Bu inanılmaz kapasitesi Micronet çözümünü metropolitan ağları için tercih edilir bir çözüm yapmaktadır.

Micronet & Ribbonet

Micronet teknolojisi, geleceğe dönük genişlemenin önemli bir parametre olduğu erişim ağlarında Ribbonet çözümünün tamamlayıcısı olarak da kullanılabilmektedir. Bu tür ağlarda dağıtım noktalarından ara birleşim noktalarına kadar olan birinci aşamada Micronet çözümü ara birleşim noktalarından son kullanıcıya kadar olan ikinci aşamada ise Ribbonet çözümü kullanılabilir.

Kurulum teknolojisi nedeniyle fiberoptik kablo fiziksel zorlamalara daha az maruz kalır, birleşim noktası sayısının azalır ve kurulum zamanı kısalır. Farklı tipte fiberoptik kablolar ile ağın kolaylıkla genişletilebilmesi imkanı vardır. Dolayısıyla, gelecekteki uygulamalar için genişletilmeye hazır bir altyapı sağlanmış olur.

Çözüm Bileşenleri

Sadece kablolama değil, anahtar teslim fiberoptik projelerine yönelik olarak tüm çözüm bileşenleri sunulmaktadır.

Bu bileşenler içinde;

Sarılmış çiftler halinde 1~12 fibere kadar ulaşan Ribbonet kabloları
72 adede kadar ulaşabilen kapasiteleriyle Micronet kabloları
Üflenmiş fiber veya mikrokabloların geçeceği micro/multi tüpler
Esnekliği ve elektrik-gaz kullanımı gerektirmeyen kurulumlarıyla birleşim aparatları
Yüksek kapasiteli fiber dağıtım noktaları
İndoor ve outdoor uygulamalar için kabinler
Çeşitli ortamlar için farklı tasarımlarda fiber duvar çıkış noktaları
Birleşim ve sonlandırma işlemlerinde kullanılmak üzere çeşitli konnektör, kesici vb. aparatlar
Ericsson patentli kolay kurulum sağlayan taşınabilir fiber üfleme cihazı

Resimler

Santral Sitemleri

3S Vision IP Kamera Sistemleri

Destek

Art Telekom San.Tic.Ltd.Şti.
Mutlukent Mahallesi Angora Bulvarı
Fesleğen Sokak No:7
Beysukent - ANKARA
Tel : +90 312 472 47 47
Faks: +90 312 472 91 86
Eposta: info@arttelekom.com.tr