Giriş Kontrol Sistemleri

X ışını 1895 yılında Alman fizikçi Wilhelm Röntgen tarafından bulunmuştur. En büyük özellikleri radyasyon yaratırlar, cisimlerden geçme özelliği ve fotoğraf filmleri üzerinde etkileri vardır. Röntgenlerde hedef resim X ışını kaynağı ile fotoğraf filmi arasına konularak nesnenin röntgeninin film üzerine düşmesi sağlanır X-ray cihazlarında X-ray ışınları üreten bir ışık kaynağı ve bu kaynağın karşısında ışınları algılayan detektörler mevcuttur. Işık kaynağı ve detektörler arasında konvektör üzerinden geçen nesneler yoğunluklarına göre X ışınlarını değişime uğratır ve bu değişimler detektörler tarafından algılanarak cisimlerin siluetleri monitöre yansıtılır. Bu siluetler renkli monitörlerde cisimlerin organik, inorganik durumlarına göre turuncu, mavi, yeşil renklerde, siyah-beyaz monitörlerde ise grinin farklı tonlarında ekrana yansıtılır.GİRİŞ KONTROL SİSTEMLERİ

KAPI TİPİ METAL DEDEKTÖRLER
İhtiyaç haline gelen metal dedektörler kişilerin üstlerinde taşıdığı metal yoğunluğu olan silah, bıçak v.b. nesneleri algılamaktadır. Bina girişlerinde, Özellikle kalabalık mekânlarda ziyaretçilerin üzerlerinde bulunan metal tehdit unsurlarının, sağlık ve güvenlik standartlarından ödün vermeden, en hızlı ve güvenilir şekilde tespit edilmesi için kullanılmaktadırlar.

Şüpheli cisimlerin miktarlarını belirleyebilmenin yanında, algılayıcı panellerdeki verici ve alıcı devreler sayesinde metallerin, taşıyanın vücudunun hangi bölgesinde olduğunu da kullanıcıya gösterebilmektedir. Detektörler metal nesnelere karşı çok yüksek seçiciliğe sahip olup, elektromanyetik parazitlerden etkilenmeyecek tarzda, tümleşik yapısı ve güvenilirliği ile, en ileri elektronik teknoloji kullanılarak tasarlanmış ve imal edilmiştir. Metal Detektörlerinin düşük alarm seviyelerinde güvenle çalışabilmesi, örnek olarak havaalanlarında yolcu geçişi kontrolü için kolaylıkla kullanılabilir.

Bankacılık uygulamalarında, metal çerçevelerin yaydığı elektromanyetik parazitlere uyumluluğu ölçen ve özel bir ölçme sistemi olan -FQ * - parametresi, sistem kurucularına ve güvenlik noktalarındaki görevlilere Metal Detektörlerinin performansını ve güvenilirliğini en doğru şekilde ifade etmek için kullanılır. Metal Detektörleri bu temel özellikleriyle, dış parazitlerden etkilenmeden ve insan akışını aksatmadan silahların kesin olarak algılanması ve her türlü karmaşık uygulamalar için kullanılabilir. 

EL TİPİ METAL DEDEKTÖRLER
El tipi metal detektörler Kapı Tipi Metal Detektörlerinin yardımcısıdır bir nevi. Özellikle alışveriş merkezlerinde kapı tipi metal detektörlerinin alarm çalmasından sonra ikinci bir manüel kontrol mekanizmasıdır. Buna misafirlerin eşyalarını araştırmadan önce sağlama yapmak da denilebilir. 

El tipi metal detektörler içinde de hassasiyet ayarı yapılabilmektedir. Bu ayar sayesinde belirli metal yoğunluğundaki nesnelere alarm çalması sağlanabilir. Böylece hem cihazı kullanan, hem de kontrolden geçen kişiler rahat etmiş olacaklardır.

X-RAY CİHAZLARI
Gelişmiş x-ray cihazları ile çift ya da üç boyutlu tarama yapılarak en zor tespit edilen patlayıcılar dahi görüntülenebilmekte, riskli organik maddeler cihazların geniş arşiv kapasiteleri sayesinde otomatik olarak ayrıştırılabilmektedir. X-Ray cihazlarının portatif ve sabit modelleri mevcuttur.

KARGO TARAMA SİSTEMLERİ
Gelişmiş X-Ray kargo tarama sistemleri ile, karayolu sınır girişleri, limanlar ve havalimanlarında konteynerlerdan TIR’lara kadar her tür kargo taşıma araçları 3 dakikanın altında görüntülenerek, silah, patlayıcı, uyuşturucu ve kaçak maddelerin kontrolü sağlanabilmektedir.

ARAÇ-ALTI ARAMA SİSTEMLERİ
Araç altına yerleştirilmiş bir patlayıcı maddeyi tespit edebilen, araç altında yapılmış olan her tür değişikliği algılayabilen sistemlerdir. Kullanım yeri ve gereksinime göre; portatif el dedetörlerinin yanısıra, aracın üstünden geçtiği algılayıcı bir platform vasıtası ile araç altındaki her tür değişikliğin bilgisayar aracılığı ile belirlenebildiği sabit modeller mevcuttur.

MEKTUP KONTROL CİHAZLARI
Mektupla gönderilebilecek tehdit unsurlarına (plastik patlayıcılar, enfekte edilmiş jiletler, vb.) karşı, zarfların içinde bulunabilecek pil, fünye, zamanlama devreleri gibi metal tehdit unsurlarını tespit eden, ancak postada bulunması gereken ataç, zımba, dosya teli gibi masum metalleri tanıyarak alarm vermeyen mikroişlemci kontrollü cihazlardır. İlgili sağlık ve elektronik standartlarına uygun olup filmlere, manyetik teyplere, disket ve kredi kartlarına zarar vermezler.

Küçük şirketlerin paket ve posta kontrolünde kullanabilecekleri  ekonomik, kabinli ve floroskopik ekranlı, vizörlü veya monitörlü x-ray cihazları da bulunmaktadır.

TURNİKELER, ARAÇ BARİYERLERİ ve MOTORLARI

Turnikeler
Bina girişlerinde, ziyaretçi ve personel geçişlerini düzenli yapabilmek ve onlara sınırlama koyabilmek için kullanılan engelleyicilerdir. Aşağıdaki turnike çeşitleri bunlara örnek olarak gösterilebilir;

  • Yarım boy ve tam boy turnikeler,
  • Detektörlü kapan turnikeler; Bir defada sadece bir kişinin geçmesinin gerektiği yerlerde, güvenlik ihtiyacının daha yüksek olduğu bölgelerde, personel tarafından sürekli gözetim altında bulundurulamayan bölgelerde kullanılırlar. Turnikenin içindeki metal detektör, geçiş yapan kişinin üzerinde şüpheli bir cisim algıladığında durur, sesli uyarı yapar ve kapı ters yöne dönerek geçişe izin vermez.

                   

Bariyerler

Araç bariyerleri; otoparkları, okul, iş merkezleri, fuar alanları v.b. noktalara kontrollü giriş çıkış yapılmasını sağlayan bir mekanizmadır. Araç trafik akışının kontrol altına alınabilmesi için kullanılırlar. kol uzunluğu 1 ile 3,5 arasında ve açılma süresi 0.6 ile 1.4 sn arasında değişen trafik bariyerleri, kol uzunluğu 1,6 ile 6 m arasında açılıp-kapanma süreleri 1,4 ile 4 sn arasında değişen otopark bariyerleri, kol uzunlukları 10 m'ye kadar çıkabilen uzun kollu bariyerler vardır.

  • Çeşitli araç engelleyiciler (kapan, azami yükseklik sınırlayıcılar, vb.),
  • Klasik kollu bariyerler veya kuvvetli bir durdurucunun gerektiği yerlerde yerden kalkan basamak,
  • Manuel ya da elektrikli yol babaları,
  • Araç kartları ile çalıştırılan bariyerler,


STOP BARİYERLERİ 
Kompakt dizayn, endüstriyel tasarım, Kolay, güvenilir kullanım, Elektrik kesilmelerinde manüel konuma alınarak manüel açılma, Hava şartlarından etkilenmeyen, elektro galvaniz kaplama üzeri epoksi esaslı elektrostatik toz boyalı dış kabin Akümülatör ilavesi ile elektrik kesik iken kullanım imkanı ( 24 V.dc. modelinde ) 220 V.ac. veya 24V.dc. motorlu, Elektronik tork ayarı, Limit kapanma noktasına yaklaşırken ivmeli yumuşak duruş.

PASS BARİYERLERİ
Kompakt dizayn,
 endüstriyel tasarım, Kolay, hızlı kurulum, güvenilir kullanım, Elektrik kesilmelerinde manüel konuma alınarak manüel açılma, Hava şartlarından etkilenmeyen, elektro galvaniz kaplama üzeri epoksi esaslı elektrostatik toz boyalı dış kabin, Akümülatör ilavesi ile elektrik kesik iken kullanım imkanı ( 24 V.dc modelinde ) 220 V ac. veya 24V dc. motorlu, Elektronik tork ayarı, limit kapanma noktasına yaklaşırken ivmeli yumuşak duruş. 

TAVANA AÇILAN GARAJ KAPILARI İÇİN REDÜKTÖRLÜ MOTORLAR
Kompakt dizayn, yuvarlak hatlar, Her tür mimariye uyum. Sessiz çalışma, 24 V dc. motorlu, son noktada yavaşlama, Kendinden dâhili aydınlatmalı. Emniyet fotoseli bağlanabilme imkânı.Elektrik kesilmesinde manüel konuma alınabilme.

DAİRESEL AÇILAN BAHÇE KAPILARI İÇİN REDÜKTÖRLÜ MOTORLAR
Kompakt dizayn, rahat kullanım, Her tür mimariye uyum, Hava şartlarından etkilenmeyen kendinden yataklı elektro-galvanize çelik kabin, Elektrik kesilmelerinde kapıyı manüel konuma almada kolay, emniyet tertibatlı sistem.


SÜRME FABRİKA KAPILARI İÇİN REDÜKTÖRLÜ MOTORLAR
Kompakt dizayn, endüstriyel tasarım, Hava şartlarından etkilenmeyen epoksi statik toz boyalı mono blok alüminyum gövde. Elektrik kesilmelerinde anahtar ile manüel konuma alabilme. Ağır tonajlı ve sıkça açılıp kapanan kapılar için uygundur.

 

DAİRESEL AÇILAN BAHÇE KAPILARI İÇİN MAFSALLI  KOLLU REDÜKTÖRLÜ MOTORLAR
Yuvarlak hatlar, kompakt dizayn, kolay, rahat kullanım, Darbelere dayanıklı ABS kapak, Hava şartlarından etkilenmeyen mono blok alüminyum gövde. Elektrik kesilmelerinde kapıyı manüel konuma alabilme. Akümülatör bağlanabilme özelliği vardır.

 

SÜRME BAHÇE KAPILARI İÇİN REDÜKTÖRLÜ MOTORLAR
Yuvarlak hatlar, estetik görünüm, kompakt dizayn, kolay, hızlı montaj, rahat kullanım. Darbelere dayanıklı ABS kapak. Hava şartlarından etkilenmeyen epoksi esaslı statik toz boyalı, mono blok alüminyum gövde. Elektrik kesilmelerinde kapıyı anahtar ile manüel konuma alabilme. Akümülatör bağlanabilme özelliği.

SARMAL KEPENKLER İÇİN REDÜKTÖRLÜ MOTORLAR
Yeni veya mevcut kepenklere uygulanabilme imkanı. Sessiz çalışma, güçlü ve güvenilir. Uzaktan kumanda ve anahtarlı buton ile kumanda edilebilme imkanı. Elektrik kesilmesinde kapıyı manüel konuma almada kolay, emniyet tertibatlı sistem.

TEK VEYA ÇİFT KANATLI DAİRESEL AÇILAN BAHÇE KAPILARI İÇİN REDÜKTÖRLÜ MOTORLAR
Kolay montaj, rahat kullanım ve her türlü mimariye uyum, Yuvarlak hatlar, estetik görünüm, kompakt dizayn, Elektrik kesilmelerinde anahtarlı manuele alma sistemi, Hava şartlarından etkilenmeyen epoksi statik toz boyalı mono blok alüminyum dış gövde, çelikten mamul dişli aksamı, periyodik bakım gerektirmeyen tasarım.

Santral Sitemleri

3S Vision IP Kamera Sistemleri

Destek

Art Telekom San.Tic.Ltd.Şti.
Mutlukent Mahallesi Angora Bulvarı
Fesleğen Sokak No:7
Beysukent - ANKARA
Tel : +90 312 472 47 47
Faks: +90 312 472 91 86
Eposta: info@arttelekom.com.tr